fbpx

Dobry sen a hałas – duet niemożliwy do pogodzenia? Sprawdź!

Spokojnie i efektywnie przespana noc jest gwarancją dobrego samopoczucia w ciągu dnia. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie zapewnić sobie optymalną ilość snu. Przyczyny mogą być różne – intensywne emocje, stres, choroba, męczący nas kaszel lub katar… a także natarczywe bodźce dźwiękowe uniemożliwiające nam zmrużenie oka. Czy hałas skutecznie uniemożliwia nam zaśnięcie, czy też istnieją skuteczne sposoby na to, by sobie z nim poradzić?

Dobry sen a hałas

Choć hałasem określamy wszelkie dźwięki, których poziom sięga lub przekracza 70 dB – tak naprawdę nocą każdy, nawet relatywnie cichy odgłos, bardzo szybko zyskuje sobie to miano. 

Chrapiący partner, szczekający za oknem pies, muzyka, głośno rozmawiający sąsiedzi, szarżujący w drugim pokoju kot, szelest folii w kuchni, czy też wszelkiego rodzaju szmery, skrobanie… istna kakofonia, która potrafi zamienić naszą noc w koszmar.

Dobry sen i hałas to duet, który wzajemnie się wyklucza. Co więcej, może również negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia.  

Źle przespana noc a zdrowie

Załóżmy, że mieszkamy w niespokojnej okolicy, a nasz sen jest zakłócany każdej nocy. Co wówczas zacznie się dziać w naszym organizmie? Jak odczuwamy przedłużające się problemy ze snem?

Dorosły człowiek powinien dostarczać sobie każdego dnia około 7-8 godzin snu – choć są oczywiście wyjątki, zależne od danego organizmu. Jeżeli jednak notorycznie nasz sen jest zakłócany, już w niedługim czasie zaobserwujemy u siebie niepokojące symptomy. Wśród nich możemy wymienić np.:

  • obniżenie odporności,
  • zauważalnie zwiększona podatność na infekcje sezonowe,
  • zaburzenia koncentracji, 
  • wahania nastrojów,
  • spowolniona przemiana materii,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Badania wykazują, że niedobory snu trwające przez dłuższy czas mogą także przyczyniać się do zwiększenia ryzyka zachorowania m.in. na cukrzycę typu 2, otyłość, miażdżycę, czy schorzenia kardiologiczne i neurologiczne. Co więcej, niedosypianie sprzyja zwiększonemu wydzielaniu kortyzolu, który wywiera negatywny wpływ m.in. na tarczycę. Brak snu to również większa skłonność do depresji, nerwicy oraz zaburzeń lękowych.

Dobry sen a hałas – jak sobie poradzić?

Wiemy już, jak niedobór snu wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie… jednak czy istnieją skuteczne sposoby na to, aby móc się w końcu wyspać? Wprawdzie nie znamy złotego środka na wszystkie problemy… skupimy się jednak na bezsenności spowodowanej nadmiarem bodźców dźwiękowych atakujących nas z każdej strony.

Najlepszą i najskuteczniejszą bronią wydają się być zatyczki do uszu – jednak warto pamiętać o kilku niezwykle istotnych kwestiach. 

Pierwszą z nich jest wybór odpowiedniego modelu. W aptekach, czy drogeriach, znajdziemy zatyczki wykonane z elastycznej pianki, wosku lub plastiku. Jeżeli zdecydujemy się na najtańszy wariant piankowy pamiętajmy o tym, że są to zatyczki jednorazowego użytku. Modele przeznaczone do wielokrotnego użycia należy starannie umyć przed kolejnym zastosowaniem – jest to niezmiernie ważne, ponieważ przez nieuwagę możemy doprowadzić do infekcji ucha środkowego. Pamiętajmy również o umyciu rąk.

Najlepszym wyborem są ochraniacze słuchu do spania, które możemy zrobić na zamówienie. Wykonuje się je ze specjalistycznego tworzywa z zastosowaniem formy anatomicznie dopasowanej do naszych uszu. Dzięki temu, ochraniacze nie tylko znakomicie spełniają swoje zadanie, ale także znacznie łatwiej je utrzymać w czystości. 

Na koniec pragniemy przypomnieć o jeszcze jednym rodzaju dźwięków, które mogą utrudniać nam sen. Jeżeli dokuczają nam szumy uszne, nie pomogą nam nawet najlepsze zatyczki i ochraniacze. Nie znajdziemy wówczas również bezpośredniego źródła hałasu, a dobry sen będzie i tak utrudnionym zadaniem. 

W takim przypadku warto zapisać się na badania pod kątem szumów usznych (tinnitus). A co, jeśli diagnoza potwierdzi nasze obawy? Istnieją specjalne aparaty słuchowe, które maskują szmery i szumy. Napiszemy o nich w kolejnych publikacjach!

 

Bibliografia:

  1. Muzet A., Environmental noise, sleep and health, Sleep medicine reviews, 2007, 11(2), 135-142
  2. Marks A., Griefahn B., Associations between noise sensitivity and sleep, subjectively evaluated sleep quality, annoyance, and performance after exposure to nocturnal traffic noise, Noise and Health, 2007, 9(34), 1
  3. Xie H., Kang J., Mills G. H., Clinical review: The impact of noise on patients’ sleep and the effectiveness of noise reduction strategies in intensive care units, Critical Care, 2009, 13(2), 1-8
  4. Li S. Y., Wang T. J., Vivienne Wu S. F., Liang S. Y., Tung H. H., Efficacy of controlling night‐time noise and activities to improve patients’ sleep quality in a surgical intensive care unit, Journal of clinical nursing, 2011, 20(3‐4), 396-407
  5. Jones C., Dawson D., Eye masks and earplugs improve patient’s perception of sleep, Nursing in critical care, 2012, 17(5), 247-254
  6. Van Rompaey B., Elseviers M. M., Van Drom W., Fromont V., Jorens P. G., The effect of earplugs during the night on the onset of delirium and sleep perception: a randomized controlled trial in intensive care patients, Critical care, 2012, 16(3), 1-11

Komentarze (0)