Dobry sen a hałas
Choć hałasem określamy wszelkie dźwięki, których poziom sięga lub przekracza 70 dB – tak naprawdę nocą każdy, nawet relatywnie cichy odgłos, bardzo szybko zyskuje sobie to miano.
Chrapiący partner, szczekający za oknem pies, muzyka, głośno rozmawiający sąsiedzi, szarżujący w drugim pokoju kot, szelest folii w kuchni, czy też wszelkiego rodzaju szmery, skrobanie… istna kakofonia, która potrafi zamienić naszą noc w koszmar.
Dobry sen i hałas to duet, który wzajemnie się wyklucza. Co więcej, może również negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia.
Źle przespana noc a zdrowie
Załóżmy, że mieszkamy w niespokojnej okolicy, a nasz sen jest zakłócany każdej nocy. Co wówczas zacznie się dziać w naszym organizmie? Jak odczuwamy przedłużające się problemy ze snem?
Dorosły człowiek powinien dostarczać sobie każdego dnia około 7-8 godzin snu – choć są oczywiście wyjątki, zależne od danego organizmu. Jeżeli jednak notorycznie nasz sen jest zakłócany, już w niedługim czasie zaobserwujemy u siebie niepokojące symptomy. Wśród nich możemy wymienić np.:
- obniżenie odporności,
- zauważalnie zwiększona podatność na infekcje sezonowe,
- zaburzenia koncentracji,
- wahania nastrojów,
- spowolniona przemiana materii,
- zaburzenia gospodarki hormonalnej.
Badania wykazują, że niedobory snu trwające przez dłuższy czas mogą także przyczyniać się do zwiększenia ryzyka zachorowania m.in. na cukrzycę typu 2, otyłość, miażdżycę, czy schorzenia kardiologiczne i neurologiczne. Co więcej, niedosypianie sprzyja zwiększonemu wydzielaniu kortyzolu, który wywiera negatywny wpływ m.in. na tarczycę. Brak snu to również większa skłonność do depresji, nerwicy oraz zaburzeń lękowych.
Dobry sen a hałas – jak sobie poradzić?
Wiemy już, jak niedobór snu wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie… jednak czy istnieją skuteczne sposoby na to, aby móc się w końcu wyspać? Wprawdzie nie znamy złotego środka na wszystkie problemy… skupimy się jednak na bezsenności spowodowanej nadmiarem bodźców dźwiękowych atakujących nas z każdej strony.
Najlepszą i najskuteczniejszą bronią wydają się być zatyczki do uszu – jednak warto pamiętać o kilku niezwykle istotnych kwestiach.
Pierwszą z nich jest wybór odpowiedniego modelu. W aptekach, czy drogeriach, znajdziemy zatyczki wykonane z elastycznej pianki, wosku lub plastiku. Jeżeli zdecydujemy się na najtańszy wariant piankowy pamiętajmy o tym, że są to zatyczki jednorazowego użytku. Modele przeznaczone do wielokrotnego użycia należy starannie umyć przed kolejnym zastosowaniem – jest to niezmiernie ważne, ponieważ przez nieuwagę możemy doprowadzić do infekcji ucha środkowego. Pamiętajmy również o umyciu rąk.
Najlepszym wyborem są ochraniacze słuchu do spania, które możemy zrobić na zamówienie. Wykonuje się je ze specjalistycznego tworzywa z zastosowaniem formy anatomicznie dopasowanej do naszych uszu. Dzięki temu, ochraniacze nie tylko znakomicie spełniają swoje zadanie, ale także znacznie łatwiej je utrzymać w czystości.
Na koniec pragniemy przypomnieć o jeszcze jednym rodzaju dźwięków, które mogą utrudniać nam sen. Jeżeli dokuczają nam szumy uszne, nie pomogą nam nawet najlepsze zatyczki i ochraniacze. Nie znajdziemy wówczas również bezpośredniego źródła hałasu, a dobry sen będzie i tak utrudnionym zadaniem.
W takim przypadku warto zapisać się na badania pod kątem szumów usznych (tinnitus). A co, jeśli diagnoza potwierdzi nasze obawy? Istnieją specjalne aparaty słuchowe, które maskują szmery i szumy. Napiszemy o nich w kolejnych publikacjach!
Bibliografia:
- Muzet A., Environmental noise, sleep and health, Sleep medicine reviews, 2007, 11(2), 135-142
- Marks A., Griefahn B., Associations between noise sensitivity and sleep, subjectively evaluated sleep quality, annoyance, and performance after exposure to nocturnal traffic noise, Noise and Health, 2007, 9(34), 1
- Xie H., Kang J., Mills G. H., Clinical review: The impact of noise on patients’ sleep and the effectiveness of noise reduction strategies in intensive care units, Critical Care, 2009, 13(2), 1-8
- Li S. Y., Wang T. J., Vivienne Wu S. F., Liang S. Y., Tung H. H., Efficacy of controlling night‐time noise and activities to improve patients’ sleep quality in a surgical intensive care unit, Journal of clinical nursing, 2011, 20(3‐4), 396-407
- Jones C., Dawson D., Eye masks and earplugs improve patient’s perception of sleep, Nursing in critical care, 2012, 17(5), 247-254
- Van Rompaey B., Elseviers M. M., Van Drom W., Fromont V., Jorens P. G., The effect of earplugs during the night on the onset of delirium and sleep perception: a randomized controlled trial in intensive care patients, Critical care, 2012, 16(3), 1-11