fbpx

Badania słuchu – jak się przygotować? Podpowiadamy!

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że każdy z nas powinien cyklicznie badać swój słuch. Do lekarza laryngologa powinniśmy się zgłaszać także wtedy, gdy odczuwamy jakikolwiek dyskomfort lub problem związany z samymi uszami oraz z jakością ich funkcjonowania. Dziś przypomnimy, jak przygotować się do wizyty oraz badań słuchu.

Badania słuchu – nie taki diabeł straszny! 

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Choć teoretycznie większość z nas doskonale o tym wie – w praktyce na regularne badania słuchu zapisuje się znacznie mniejsze grono pacjentów. Dlaczego? Odpowiedzią na to pytanie jest często brak czasu, pośpiech, a także… niepokój, a być może nawet stres, związany z wizytą u otolaryngologa.

Dlaczego badania słuchu wydają się nam takie straszne? Gdy o nich pomyślimy, możemy poczuć się nieswojo – szczególnie jeśli wyobrażamy sobie wkładanie do ucha różnych przedmiotów… Warto jednak wiedzieć, że współcześnie słuch bada się metodami bezinwazyjnymi, co sprawia, że nie sprawiają one znacznego dyskomfortu ani bólu.

Jak się przygotować do badań słuchu?

Sama wizyta u otolaryngologa nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Warto, oczywiście, zadbać o kwestię higieny. Jeżeli odczuwamy stres przed wizytą, zatroszczmy się o swoje dobre samopoczucie oraz pozytywne nastawienie. Wyśpijmy się, zjedzmy lekkostrawny posiłek, a jeśli mamy taką możliwość – przed samą wizytą wybierzmy się jeszcze na krótki, wyciszający spacer.

Badania słuchu – jak przebiegają?

Jeśli nasz niepokój przed wizytą wynika z niewiedzy dotyczącej samego przebiegu badań słuchu, warto zapoznać się z informacjami na ten temat. Być może po przeczytaniu kilku opisów okaże się, że wcale nie ma czego się obawiać.

Najczęściej wykonywanymi badaniami są:

  • Audiometria tonalna 
  • Audiometria słowna  
  • Otoskopia 

Wszystkie spośród wymienionych badań słuchu odbywają się całkowicie bezwinwazyjnie. Czego możemy się spodziewać? 

Audiometria

Jeżeli zapisaliśmy się na audiometrię, zostaniemy zaproszeni do specjalnej kabiny, która została odpowiednio wyciszona. Następnie założymy na uszy słuchawki. Gdy tylko usłyszymy w nich jakikolwiek dźwięk, naszym zadaniem będzie użycie znajdującego się przed nami przycisku. 

Jakie to będą dźwięki? W zależności od rodzaju badania – podczas audiometrii tonalnej badane jest to, jakie wysokości tonów są przez nas prawidłowo rejestrowane, natomiast w przypadku audiometrii słownej – badany jest odbiór ludzkiej mowy, możemy zatem słyszeć rozmaite monosylaby, słowa itd. 

Powyższe badania słuchu mogą trwać około 30-40 minut. Ich przeprowadzenie zaleca się w celu wykrycia oraz oceny stopnia niedosłuchu.

Otoskopia

W przypadku otoskopii, odczuwanie dyskomfortu, czy też bólu, może mieć miejsce wyłącznie wtedy, gdy przeprowadzamy badanie w trakcie ostrej infekcji lub po urazie. W badaniu tym chodzi wyłącznie o to, aby lekarz wprowadził do ucha niewielki podświetlany wziernik umożliwiający specjaliście ocenę stanu ucha środkowego.

Nieco bardziej zaawansowanymi badaniami wymagającymi wprowadzenia do ucha sondy akustycznej to badanie emisji otoakustycznych i tympanometria.

Badanie otoemisji akustycznych

Badanie otoemisji akustycznych ma na celu ocenę prawidłowości funkcjonowania komórek rzęsatych ucha wewnętrznego. Sonda akustyczna znajdująca się w kanale słuchowym pozwala przechwycić sygnał dźwiękowy, który powstaje w ślimaku w odpowiedzi na stymulowanie dźwiękami.

Tympanometria

Tympanometria jest badaniem słuchu wykonywanym w trakcie takich schorzeń, jak m.in. wysiękowe zapalenie ucha. W tym przypadku badane jest zachowanie błony bębenkowej pod wpływem zmian ciśnienia w uchu. Choć cały proces trwa bardzo krótko, bo zaledwie kilkanaście sekund, możemy odczuwać niewielki dyskomfort z racji stanu chorobowego.

Badanie ABR (BERA)

Pomiar potencjałów słuchowych wywołanych, czyli inaczej badanie ABR (BERA) to metoda wymagająca umieszczenia na głowie pacjenta kilku elektrod, które pozwolą na zarejestrowanie odpowiedzi ośrodkowego układu nerwowego na emitowane fale dźwiękowe. To badanie słuchu przeprowadza się najczęściej u osób, które nie mogą wziąć udziału w badaniu subiektywnym, ponieważ nie są w stanie udzielać odpowiedzi – np. niemowlęta, czy pacjenci po udarze.

 

Bibliografia:

  1. Bray P. J., Click evoked otoacoustic emissions and the development of a clinical otoacoustic hearing test instrument, Doctoral dissertation, University of London, 1989
  2. Liberman M. C., Hidden hearing loss, Scientific American, 2015, 313(2), 48-53
  3. Kim T. S., Chung J. W., Evaluation of age-related hearing loss, Korean journal of audiology, 2013, 17(2), 50
  4. Stach B. A., Ramachandran V., Clinical audiology: An introduction, Plural Publishing, 2021
  5. Martin F. N., Clark J. G., Introduction to audiology, 1997
  6. Swanepoel D. W., Hall III J. W., A systematic review of telehealth applications in audiology, Telemedicine and e-Health, 2010, 16(2), 181-200
  7. Onusko E. M., Tympanometry, American family physician, 2004, 70(9), 1713-1720
  8. Shanks J., Shelton C., Basic principles and clinical applications of tympanometry, Otolaryngologic Clinics of North America, 1991, 24(2), 299-328

 

Komentarze (0)