Wywiad miesiąca

Łowcy dobrych pomysłów

Data Techno Park wspiera medyczne start-upy
Rozmowa z Marcinem Szuchtą, dyrektorem Działu Inwestycji Kapitałowych w firmie Data Techno Park.

- Na początek mała zagadka: mały procent PKB przeznaczany na R&D (badania i rozwój), słaba współpraca sektorów publicznego i prywatnego, słabe wykorzystanie potencjału badań naukowych i brak umiejętności ich komercjalizacji… Mówimy o?

- A to Polska właśnie! Taka konkluzja pojawia się w większości raportów dotyczących sektora gospodarki opartej na wiedzy w Polsce. I trudno się z tym nie zgodzić. W mojej ocenie wciąż kuleje współpraca uczelni i instytucji naukowych z biznesem. Pozytywne przykłady takiej współpracy można policzyć na palcach jednej ręki. Jesteśmy jednym z pionierów w tym obszarze, mam więc okazję obserwować ten proces z bliska.

- Jakie są główne bariery rozwoju gospodarki opartej na wiedzy w Polsce? Czy są to czynniki gospodarcze, administracyjne, czy mentalnościowe?

- Największym problemem jest to, że przedsiębiorcy wciąż nie doceniają współpracy z uczelniami, a wynika to z założenia, że wygodniej jest finansować bieżącą działalność niż współfinansować ryzyko. Tymczasem uczelnie wolą ograniczyć się do opisywania wyników badań. Podstawą prestiżu naukowców w Polsce są dziś cytowania i publikacje, nie interesuje ich podejście biznesowe - tę działkę woleliby zostawić przedsiębiorcom. I tu koło się zamyka. Zupełnie inaczej jest w krajach Europy Zachodniej, gdzie miarą sukcesu naukowego jest liczba patentów i skomercjalizowanych technologii.

- Mówiąc, że Data Techno Park jest pionierem w tym obszarze, miał Pan na myśli Ogólnopolski Klaster e-Zdrowie?

- Wypracowaliśmy model, który pozwala nam osiągać synergię działania na wielu polach równocześnie. Równolegle z działalnością klastra prowadzimy także samodzielną działalność w rozwoju venture capital tj. wspieramy tych, którzy przychodzą do nas z atrakcyjnym pomysłem, mającym szansę przyjąć się na rynku. Na dodatek klaster działa w oparciu o infrastrukturę informatyczną pozyskaną przez Data Techno Park na przestrzeni ostatnich lat w ramach działań Ogólnopolskiego Ośrodka Innowacji i Transferu Technologii w Zakresie e-Zdrowia” czyli Medycznego Centrum Przetwarzania Danych. Klaster to nasz projekt, który skupia jednostki medyczne i firmy działające w branży nowych technologii w medycynie. To taka sieć współpracy, w którą zaangażowanych jest już kilkadziesiąt podmiotów, reprezentujących całe spektrum kompetencji koniecznych do wytworzenia wysublimowanych produktów, jakich oczekuje sektor ochrony zdrowia. Ideą klastra jest właśnie wypracowywanie połączeń kooperacyjnych między nimi.

- A Akademicki Inkubator Innowacyjności?

- To  główny wehikuł naszej działalności w ramach sektora venture capital. Zakończyliśmy niedawno już drugą rundę inwestycyjną, w której dofinansowaliśmy 22 start-upy technologiczne.  Staliśmy się ich udziałowcami i intensywnie wspomagamy ich rozwój. Inkubator został dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej rozdysponowywanych przez PARP. Nasze wejście kapitałowe mogło się odbywać do 49 proc. udziałów w takim start-upie za kwotę nie wyższą niż równowartość 200 tys. euro. Te spółki to właśnie przykłady udanych komercjalizacji projektów, od których rozpoczęliśmy naszą rozmowę. Interesowały nas głównie pomysły związane z wykorzystaniem IT w medycynie, choć udało się pozyskać także inne projekty – dalekie od medycyny, ale bardzo interesujące biznesowo. Wszystkie one mają w sobie rozwinięty komponent IT.

- Proszę zatem powiedzieć, czym się zajmują?

- Dobrym przykładem jest chociażby system do porównywania i obróbki badań
obrazowych, co znacznie przyspiesza proces diagnostyki medycznej. Mamy  też system, który przy wykorzystaniu gier na urządzenia mobilne umożliwia diagnozowanie dyskalkulii, czyli problemów z opanowaniem matematyki przez dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Kolejnym ciekawym przykładem jest system pozwalający na diagnostykę i monitorowanie rozwoju tzw. stopy cukrzycowej, co może uchronić przed kalectwem wiele osób zmagających się z cukrzycą. Kilka ze spółek założonych w ramach inkubatora zajmuje się rozwijaniem systemów do zarządzania elektroniczną dokumentacją medyczną i infrastrukturą w jednostkach sektora ochrony zdrowia.

- A kiedy te spółki zaczną na siebie zarabiać?

- Spółki, które powstały w pierwszej rundzie w ramach inkubatora zdążyły już osadzić się na rynku i mają przychody. Dwie nowe też już zaczynają zarabiać, a kolejne, choć jeszcze są w fazie rozwoju, mają duży potencjał i szansę na zyski. Pamiętajmy, że środki, które inwestujemy w ramach inkubatora, mają charakter publiczny. Dlatego jesteśmy zobowiązani po wyjściu z inwestycji, jeżeli okażę się ona sukcesem, reinwestować je w kolejne projekty. W pierwszej fazie, która zakończyła się w 2013 roku zainwestowaliśmy w 5 spółek ponad 3 mln zł. Druga faza, którą zakończyliśmy pod koniec ubiegłego roku, to już inwestycja prawie 11 mln w 22 spółki. To pieniądze pochodzące z PARP plus nasz wkład własny. I oczywiście poszukujemy dalej. Jak wspomniałem, w związku z naszymi kompetencjami jako integratora systemów informatycznych w branżach finansowej i medycznej, interesują nas głównie projekty związane z IT w medycynie, ale także z biotechnologią, chemią czy odnawialnymi źródłami energii.
Rozmawiał Jakub Lutyk

Data Techno Park sp. z o.o. to część giełdowej firmy Cube.ITG, lidera w zakresie informatyzacji i digitalizacji branży zdrowotnej. DTP zarządza m.in. Medycznym Centrum Przetwarzania Danych (MCPD) we Wrocławiu, w którym znajduje się najwyższej klasy infrastruktura informatyczna zdolna pomieścić petabajty danych i spełniająca tzw. reżim wysokiej niezawodności. Można w niej zgromadzić dokumentację medyczną wszystkich Polaków, zduplikować ją i przechowywać w sposób niezmieniony przez 30 lat. Centrum posiada dwie niezależne linie energetyczne oraz własny generator prądu o dużej mocy. Budowa i wyposażenie MCPD kosztowały ponad 230 mln zł., z czego 85 proc. zostało dofinansowane ze środków unijnych.
Marcin Szuchta od marca 2016 r. jest dyrektorem Działu Inwestycji Kapitałowych w Data Techno Park. Do jego zadań należy m.in. zarządzanie projektem „Akademicki Inkubator Innowacyjności – Giełda Projektów”, a w szczególności prowadzenia procesu reinwestycji. Zajmuje się również pozyskiwaniem prowadzeniem projektów z obszaru venture capital, startupów oraz wspierania rozwoju mikro-, małej i średniej przedsiębiorczości. Wcześniej pracował m.in. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego jako w dyrektor Departamentu Marszałka. Ukończył politologię oraz dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Wrocławskim. Odbył również studia podyplomowe na SGH w Warszawie (Akademia Menedżerska – Nowoczesna Praktyka Zarządzania Firmą).


Kalendarz

Poprzedni miesiąc czerwiec 2017 Następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt So N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2


Najnowszy numer

e-wydanie