Artykuły

ZDROWY I PIĘKNY UŚMIECH DLA KAŻDEGO

Próchnica, krzywe uzębienie i ubytki zębowe to problemy powszechnie występujące w społeczeństwie. W rozwiązaniu tych problemów z pomocą przychodzą współczesne osiągnięcia w dziedzinie stomatologii.

W wielu miastach w Polsce w tym między innymi w Chorzowie, działają gabinety stomatologiczne specjalizujące się w walce z tymi problemami przy użyciu najnowocześniejszych rozwiązań, którymi są m.in. implanty i miniimplanty.IMPLANTY

W przypadku ubytku uzębienia najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem wydaje się implantacja. Implant jest rodzajem sztucznego korzenia zębowego, wykonanego z tytanu i mocowanego do szczęki lub żuchwy pacjenta.

Należy pamiętać jednak, że w przypadku wielu ubytków zębowych nie zawsze stosuje się wiele implantów. Czasem wystarczy jeden implant by podeprzeć na nim mosty wypełniające wiele ubytków.

Sam proces implantacji składa się z dwóch etapów i przy użyciu znieczulenia stosowanego również w przypadku usunięcia zębów jest bezbolesny.

Pierwszym etapem jest nawiercenie otworu w kości, umieszczenie wszczepu i zamknięcie pola operacyjnego. Podczas tego etapu pacjent po zastosowaniu znieczulenia odczuwa jedynie wibrację towarzyszące nawiercaniu kości.

Po około 6 tygodniach od pierwszego etapu po zrośnięciu się wszczepu z kością przychodzi pora na etap drugi. Polega on na pobieraniu wycisków i odbudowie brakujących zębów.

Należy pamiętać jednak, że zabiegu implantacji nie należy stosować w przypadku występowania u pacjenta chorób przewlekłych tj. schorzeń ogólnoustrojowych: nowotwory, AIDS, cukrzyca, nadciśnienie, osteoporoza, choroby psychiczne.

Nie stosuje się implantacji także u nałogowych palaczy, alkoholików, alergików, osób z problemami reumatycznymi, osób po 65 roku życia, a także u dzieci i młodzieży dorastającej.

 

MINIIMPLANTY


U osób posiadających niewystarczającą ilość kości pozwalającej na wszczepienie implantów o tradycyjnych rozmiarach stosuje się miniimplanty.

System miniimplantów składa się z miniaturowych, wykonanych z tytanu implantów, pełniących rolę korzenia zębowego. Po zastosowania tego typu implantów, proteza zębowa delikatnie i stabilnie spoczywa na tkance dziąsłowej.

Jak dowiadujemy się ze stron oferujących takie usługi (m.in. www.stomatologia-stencel.pl/implanty.html), proces wszczepiania miniimplantów jest praktycznie bezbolesny i podczas zabiegu wykorzystuje się jedynie znieczulenie miejscowe. Zabieg składa się z trzech etapów i zwykle trwa około dwóch godzin.

Po wszczepieniu miniimplantów i umieszczeniu protezy zębowej pacjent otrzymuje antybiotyk chroniący przed infekcjami. Procesowi gojenia się rany pozabiegowej towarzyszy przez około 3-5 dni ból, który jednak jest łatwy do uśmierzenia zwykłymi środkami przeciwbólowymi.


Kalendarz

Poprzedni miesiąc czerwiec 2017 Następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt So N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2


Najnowszy numer

e-wydanie