Artykuły

Jakość – wartość nadrzędna

Profesjonalne wyposażenie placówki medycznej nie ogranicza się wyłącznie do wielkonakładowych inwestycji w sprzęt medyczny.

Komfort pracy personelu medycznego znacznej mierze uwarunkowana jest jakością i niezawodnością „drobnych” elementów wyposażenia. Ta z pozoru „niewidoczna” gałąź wyposażenia medycznego warunkuje poziom świadczonych usług w równym stopniu, co inne urządzenia. Drobny sprzęt a cieszy Planując wydatki związane z organizacją i wyposażeniem specjalistycznej placówki zdrowotnej, bądź konkretnego oddziału/ sali, przed każdym decydentem odpowiedzialnym za zakupy sprzętu pojawi się problem tzw. drobnego wyposażenia.

Chodzi o pytanie, czy dla tej kategorii przyrządów możemy pozwolić sobie na optymalizację kosztów. Na pierwszy rzut oko może się wydawać, że w omawianym przypadku nie trzeba aż tak bardzo pilnować kryteriów jakościowych – jako, że niby ten sprzęt nie stanowi o poziomie całości usług medycznych. Leczenie jest procesem złożonym – na jakość tego procesu składa się szereg czynników: personel medyczny, sprzęt podstawowy i co istotne, skorelowany z nimi sprzęt dodatkowy.

 

Zaniżenie standardów jednego czynnika natychmiast powoduje obniżenie jakości leczenia. Nie jest tajemnicą, że za sukcesem i renomą prywatnej służby zdrowia w naszym kraju stoi m.in. wysokiej klasy sprzęt techniczny.

Niezawodność sprzętu i wyposażenia medycznego jest prostym odbiciem renomy danego producenta. Świadomość o wysokiej renomie stosowanego sprzętu wywołuje pozytywne odczucia personelu go obsługującego jak i osób, które z ich możliwości technologicznych korzystają.

Urządzenia tej klasy są w wielu przypadkach również bardziej bezpieczne dla samych użytkowników. Nie zapominajmy, że stan techniczny sprzętu w znacznej mierze zależy od procedur eksploatacji w codziennych warunkach pracy. Zaawansowany technologicznie sprzęt powinien być użytkowany przez kompetentnych użytkowników.

Dla osób zarządzających placówkami medycznymi, świadomość wykorzystywania wysokiej klasy sprzętu oznacza pełniejsze zaspokojenie potrzeb pacjenta. Co więcej, placówka wykorzystuje ten „atut” w swoich działaniach promocyjnych, zwiększając swoją konkurencyjność na dynamicznie rozwijającym się rynku usług medycznych w Polsce. I możemy być pewni, że to jakościowe „echo” rozniesie się bardzo daleko „przywołując” kolejnych klientów.

Pamiętajmy, iż renomowani dystrybutorzy sprzętu medycznego sami wychodzą naprzeciw oczekiwaniom służby medycznej. Producentom zależy by był on niezawodny, wygodny w użyciu zarówno dla personelu jak i pacjentów oraz uwzgledniający najnowszej osiągnięcia badawcze. Oznacza to tym samym, iż są one permanentnie udoskonalane.

Przyjrzyjmy się cechom niektórych aparatów, które zaleca się uwzględnić wobec decyzji o ich zakupie. W przypadku konieczności usunięcia powietrza bądź płynu z wnętrza klatki piersiowej, stosuje się torakostomię z drenażem klatki piersiowej.

Na rynku dostępne są już cyfrowe systemy drenażu, co stwarza poczucie komfortu zarówno dla personelu medycznego, jak i dla pacjenta.

Przyglądając się ciśnieniomierzom, niewątpliwie warto zainwestować w jego dobrą jakość, gdyż dzięki temu możliwe jest wykonanie prawidłowego pomiaru. Podający parametry z dużą dokładnością wysokiej klasy ciśnieniomierz także z zasady będzie łatwy w obsłudze, co oznacza tym samym, iż będzie realnym „wsparciem” lekarza czy pielęgniarki. Przykładowo analizując otoskopy – komfortowy sprzęt cechuje się bardziej solidną budową i odchylanym, hermetycznie domykającym się okienkiem wziernym z lupą o dużej średnicy dzięki czemu komfort pracy jest zdecydowanie lepszy.

Decydując się na zakup być może droższego, ale znacznie lepszej jakości oftalmoskopu pamiętajmy, że taka decyzja procentuje ze względu na fakt, iż oftalmoskop będzie nam zapewne dłużej służył. Sprzęt medyczny tego rodzaju, cechuje się zdecydowanie lepszą optyką i wysokiej mocy światłem, czego nie można powiedzieć o oftalmoskopach tzw. niższej półki.

System soczewek, umożliwi lekarzowi z niezwykłą łatwością ocenić stan oczu pacjenta. W tym wypadku działalność lekarza, który wykorzystuje profesjonalny i o wysokiej jakości oftalmoskop, jest nacechowana zarówno dokładnością oceny stanu zdrowia pacjenta, jak i komfortem pracy specjalisty.

Podkreślmy, iż warto zainwestować w dobrą lampę nadczołową, bowiem dobre światło to podstawa dobrej diagnozy, tudzież właściwego leczenia.

lampa.jpg

Lampy nadczołowe powinny charakteryzować się tym, że nawet długi zabieg z jej zastosowaniem przestaje być męczący. Wynika to z faktu, że lampy z „górnej półki”, w przeciwieństwie do tych zwykłych, są bardzo lekkie a światło przez nie emitowane, dostosowane jest do indywidualnych potrzeb personelu. W lampach nadczołowych występuje szeroki wybór oświetlenia: wysokiej jakości diodę LED, żarówkę halogenową lub żarówkę standardowa.

Dodajmy jeszcze, że lampy można regulować zależnie od swoich potrzeb. Co więcej, najnowsze modele omawianych lamp, nie potrzebują do pracy kabla zasilającego. Ta zaleta zdecydowanie pozytywnie wpływa na komfort pracy medyka.

Zanalizujmy wręcz symbol lekarskiego fachu- stetoskop. Głęboki lejek umożliwia osłuchiwanie tonów z wyjątkową jakością dźwięku. Co więcej, w tego rodzaju stetoskopach, dzięki bardzo czułej pływającej membranie, możliwe jest odsłuchiwanie dźwięków zarówno o niskiej, jak i wysokiej częstotliwości, co uzależnione jest od siły nacisku. Wysokiej klasy stetoskop zapewnia pacjentowi uczucie komfortu termicznego, co można przypisać pierścieniowi wokół lejka oraz specjalnej membranie, za to odpowiedzialnej. Za zachowanie długiej żywotności urządzenia odpowiadają przewody o wysokiej elastyczności oraz odporności na ścieranie. Co więcej, grube ściany przewodów zapobiegają dotarciu dźwięków z otoczenia, co również jest bardzo ważne dla komfortu pracy lekarza.

stetoskop.jpg

Jako ostatniemu urządzeniu- zwróćmy uwagę na lupy. Te o dobrej jakości posiadają niezależną regulację okularów dla każdego oka. Umożliwia to dopasowanie sprzętu do osoby operującej, co niewątpliwie poprawia komfort pracy. W nowoczesnych lupach montuje się soczewki apochromatyczne, które pozbawione są aberracji chromatycznej. Dobrej jakości lupy umożliwiają widzenie jasnego oraz wyraźnego obrazu, co jest niewątpliwie ich zaletą.

Dla wielu lekarzy nie bez znaczenia pozostaje ich wygląd. Istnieją bowiem lupy wyposażone w elegancką i lekką zarazem ramkę, która nadaje im nowoczesnego charakteru.

W podsumowaniu uwzględnijmy fakt, iż nie każdy sprzęt medyczny o wysokiej jakości wiąże się z wygórowaną ceną. Konkurencyjność na rynku dostawców sprawia, iż ceny stają się coraz bardziej atrakcyjne- mimo to pamiętajmy, iż w segmencie usług medycznych nie warto oszczędzać kosztem jakości usług.

Decydując się na zakup tzw. drobnego sprzętu medycznego zaleca się zbadać jego mocne i słabe strony. Kluczem przy wyborze powinna być jakość sprzętu. Ta wartość nadrzędna w medycynie procentuje w przyszłości.

medela.jpgKalendarz

Poprzedni miesiąc czerwiec 2017 Następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt So N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2


Najnowszy numer

e-wydanie