Artykuły

Wózki transportowo-kąpielowe

 

Wózki transportowo-kąpielowe stanowią nie tylko niezwykłe udogodnienie dla pacjentów niepełnosprawnych, ale także dla personelu, który nie musi ich dźwigać, narażając swój kręgosłup na zbytnie obciążenie.

 

- Wózki do mycia chorych są przeznaczone dla osób niesamodzielnych, które nie mogą korzystać z prysznica w pozycji siedzącej. Dzięki regulowanej wysokości wózka personel może dostosować stanowisko pracy do swoje- go wzrostu. Ponadto, zapewnia pełny dostęp do ciała podczas: kąpieli pod prysznicem, mycia głowy, pielęgnacji stóp oraz w trakcie osuszania, umożliwia także, dzięki odpowiedniej szerokości, łatwe obracanie pacjenta. Chowane pod leżem barierki boczne pozwalają na najechanie wózkiem na łóżko, dzięki czemu zmniejszaj się powierzchnia potrzebna do przemieszczenia pacjenta – mówi Pani Karolina Ejchorszt Specjalista ds. Wsparcia Działu Sprzedaży.

 

Warto zastanowić się nad tym, jakie rozwiązanie jest dla nas lepsze: wózek kąpielowy i pomieszczenie z odpływem i baterią czy też tradycyjna wanna oraz podnośnik przywannowy.

„Wózek wanna (wózek wannowy, wózek transportowo kąpielowy) i podnośnik przywannowy nie są substytutami. Wózek jest urządzeniem wielofunkcyjnym, umożliwia zarówno transport jak i kąpiel w pozycji leżącej. Do kąpieli wymaga pomieszczenia wolnego od przeszkód, z odpływem i baterią (można też używać go przy łóż- ku stosując niewielką ilość wody odprowadzaną do podręcznego zbiornika). Podnośnik przywannowy natomiast jest urządzeniem stacjonarnym, służącym, jako po- moc przy kąpielach w instalowanej na stałe wannie. W ostatnim czasie masowo były likwidowane stanowiska wannowe na korzyść łazienek przystosowanych dla wózków. Mimo to, wanny mają swoje niewątpliwe zalety. Z tych też powodów zarówno łazienki z tradycyjną wanną, jak i łazienki otwarte mają zastosowanie dla osób  z różnymi schorzeniami i różnym stopniem upośledzenia” czytamy na stronie firmy INNOW.

„Wózki kąpielowe służą opiekunom osób niepełnosprawnych do ułatwienia im czynności higienicznych, tak by nie narażali się oni na urazy kręgosłupa. Na rynku dostępne są zarówno wózki z wanną, jak i wózki przeznaczone do mycia pacjentów pod prysznicem lub w specjalnie dostosowanej wannie, w pozycji siedzącej lub półsiedzącej” dodają eksperci z firmy MEDEN INMED. Co ważne mycie z użyciem wózka prysznicowego daje możliwość szybkiego wykonania czynności higienicznych, a po zdjęciu z niego leża-wanienki urządzenie może spełniać funkcję wózka transportowego. Wózek wanna dobrze służy myciu przyłóżkowemu pacjentów, jak również ich przewożeniu do łazienek i myciu pod prysznicem wynika z informacji przedstawionych przez firmę DELTOM.

 

Wygoda personelu i pacjenta

 

Przy zakupie wózka do przewożenia i mycia chorego należy zwrócić uwagę na to na ile jest on funkcjonalny i jaką posiada regulację wysokości i czy jest ona regulowana mechanizmem elektrycznym czy mechanicznym – oczywiście pierwsza opcja dodatkowo ułatwi pracę personelowi.

- Aby polepszyć ergonomię pracy personelu warto zakupić sprzęt o regulowanej wysokości. Regulacja może odbywać się za pomocą pompy hydraulicznej lub siłownika elektrycznego - zgadza się Karolina Ejchorszt.

Odłączany wąż spustowy także będzie dużym udogodnieniem. Dobrze, by wózek miał odchylane boki, co ułatwia przeniesienie pacjenta na leże-wannę (w przypadku wózka utrzymującego pacjenta w pozycji siedzącej odchylane powinny być poręcze) oraz miał regulowany przechył i dreny dla lepszego spływu wody. - Wózki prysznicowe posiadają barierki boczne. Aby były pomocą, a nie przeszkodą w przemieszczaniu

powinny chować się pod leże wózka, aby możliwe było najechanie na łóżko - dodaje Pani Karolina Ejchorszt. Leże powinno być wyłożone gąbką i uzupełnione przez poduszkę dla jak największego komfortu pacjenta, najlepiej też, żeby podkład ułatwiał przesuwanie pacjenta (tzw. łatwoślizg).

- Zdejmowany materacyk ułatwia jego czyszczenie oraz utrzymanie higieny całego wózka. W przypadku uszkodzenia materacyka starczy zakupić tylko ten jeden element do wymiany. Ważny jest też duży otwór odpływowy. Należy unikać rozwiązań takich jak kratka czy sitko gdyż są kłopotliwe w przypadku wypróżnienia się pensjonariusza w trakcie kąpieli.

 Kalendarz

Poprzedni miesiąc czerwiec 2017 Następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt So N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2


Najnowszy numer

e-wydanie