Artykuły

Łóżko dla chorego

Najprostsze łóżka do sal chorych bez regulacji można kupić już za około 600 zł. Sprzęt z ręczną regulacją może kosztować około 1,5 tys. zł. Zakup najwyższej jakości łóżek medycznych może być inwestycją przekraczającą 100 tys. zł. Ważne jest aby dobrać odpowiednie wyposażenie do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

 

Jak tłumaczy nam Radosław Kotowski, dyrektor sprzedazy firmy Hill-Rom na teren Europy Środkowej i Wschodniej na koszt zakupu łózka szpitalnego może mieć wpływ szereg czynnikow, począwszy od specyfiki oddziału, poprzez oczekiwania personelu i ich potrzeby związane z zaawansowaniem poziomu opieki nad pacjentem, a na wymogach zarządu szpitala skończywszy. Jak zauważa Kotowski te ostatnie mogą dotyczyć zarówno wyposażenia sprzętu jak i kosztów jego eksploatacji, czy serwisowania. - Wiadomym jest, że personel każdego oddziału, niezależnie od jego profilu, chciałby mieć możliwość pracy ze sprzętem zapewniającym maksimum bezpieczeństwa zarówno dla pacjenta jak i dla opiekunów, stanowiącym dodatkowo wsparcie w codziennych, trudnych obowiązkach – mówi Radosław Kotowski. Według niego możliwości jakimi dysponują obecnie łóżka szpitalne są nieporównywalne ze sprzętem jaki oferowany był jeszcze 10 lat temu. - Świadomy wybór łóżka na oddziaą szpitalny to gwarancja, ąe pracować będziemy nie z meblem stanowiącym jedynie wyposażenie sali, ale z produktem dającym nam szereg dodatkowych korzyści – podkreśla Kotowski.

 

Technoogia i funkcjonalność determinują cenę

Tomasz Plebankiewicz z firmy Gemed stwierdza, że koszt zakupu łóżka do sal chorych uzależniony jest głównie od technologicznego zaawansowania sprzętu oraz od materiałów z jakich jest wykonany. Jego zdaniem bardzo ważne są również funkcje jakie łóżko może spełniać. Robert Łokietek z firmy Arjohuntleight zauważa, że koszt zakupu jest uzależniony od kryteriów zastosowania, a zwłaszcza od funkcji klinicznych jakie dane łóżko ma spełniać. Według niego najprostsze łóżka manualne mają zastosowanie na oddziałach wewnętrznych gdzie przebywają pacjenci nie wymagający zbyt dużego nadzoru. - Inaczej wygląda to na Oddziałach Intensywnej Terapii, gdzie stopień zawansowania technologicznego łóżka i funkcji jakie ma spełniać jest zdecydowanie większy – podkreśla Łokietek. Dodaje, że łóżka najbardziej zaawansowane technologicznie, ze zintegrowanymi materacami, posiadają funkcje antyodleżynowe i terapii płucnych w połączeniu z tzw. programem progresywnej mobilizacji pacjenta.

Lidia Kowalczyk z Kendromed przypomina, że cena zakupu łóżka, może zależeć również od wyposażenia dodatkowego (np. dodatkowe wieszaki na płyny infuzyjne, wysięgniki z uchwytem ręki, ramy wyciągowe stosowane w łóżkach rehabilitacyjnych). Według niej do szpitalnej sali chorych przeznaczone są głównie proste łóżka tzn. z mechaniczną regulacją poszczególnych segmentów leża lub z hydrauliczną regulacją wysokości. Jak tłumaczy w takim przypadku może zaoferować łóżka dwu-, trzy- lub czterosegmentowe, z barierkami bocznymi lub bez. - W zależności od tych parametrów uzależniona jest cena łóżka – dodaje Kowalczyk.

Marcin Kraszewski z Schell Industries Polska podkreśla, że jednym z najważniejszych kryteriów od których zależy cena sprzętu jest sposób sterowania. Według niego łóżka sterowane elektrycznie przeważnie są droższe od łóżek regulowanych hydraulicznie lub mechanicznie. - Lecz tu również zdarzają się wyjątki – zauważa Kraszewski. Jak tłumaczy kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę są sterowalne elementy łóżka, a także liczba segmentów i zakres ich regulacji oraz dodatkowe wyposażenie. - Niestety często zdarza się, że rezygnuje się z jakości wykonania łóżka i użytych materiałów na rzecz większej ilości dostępnych opcji, co w dłuższej perspektywie generuje koszty – ostrzega Marcin Kraszewski.

Radosław Kotowski z Hill-Rom zauważa, że obecnie lóżka na ogół projektowane są z uwzglednienim wszelkich zasad ergonomii, oszczedzając czas i ograniczając wysiłek personelu w czasie codziennej opieki nad pacjentem. Jak tłumaczy zaawansowane rozwiązania jakie możemy spotkać w łóżkach szpitalnych wspomagają proces powrotu pacjenta do zdrowia poprzez terapie antyodleżynową, czy też dodatkowe funkcje, pozwalające ograniczać ryzyko powikłań płucnych u pacjentów podłączonych do respiratora i przebywających długi czas na Oddziale Intensywnej Terapii.

- Wszystkie te rozwiązania mogą mieć znaczny wpływ na stan zdrowia pacjenta i czas jego powrotu do sprawnosci, a co za tym idzie, na czas pobytu pacjenta w placówce – mówi Kotowski. Podkreśla, że w ostatecznym rozrachunku koszt zakupu łóżka to wynikowa wielu czynnikow. - Ogromne znaczenie mają tu także przyszłe korzyści wynikające z faktu zakupienia danego produktu – podkreśla Radosław Kotowski.

 

Ile trzeba zapłacić

Według dyrektora sprzedaży firmy Hill-Rom na teren Europy Środkowej i Wschodniej obecnie na polskim rynku dostępna jest bardzo szeroka gama produktów. - Począwszy od prostych łóżek, bez regulacji wysokości, ktorych cena oscyluje w granicach 600 zł, poprzez cały szereg mniej lub bardziej zaawansowanych, zawierających się w przedziale cenowym od 4 do 30 tys. zł, a skończywszy na bardzo zaawansowanych łóżkach, posiadających zintegrowane z ramą materace antyodleżynowe bardzo wysokiej klasy, zapewniajace dodatkowe wspracie terapii pacjenta, poprzez zastosowanie takich rozwiązań jak ciągła rotacja boczna pacjenta, czy możliwość jego oklepania za pomoca materaca, których cena przekracza 100 tys zł – wylicza Radosław Kotowski.

Według Roberta Łokietka najtańsze są łóżka manualne, 2-segmentowe, z regulowanym ręcznie segmentem oparcia pleców. Jak informuje koszt takiego łóżka to około 1,5- 3 tys zł. - Kolejna grupa cenowa to łóżka hydrauliczne dwu- lub czterosegmentowe, których cena kształtuje się na poziomie 3-5 tys. zł – wylicza ekspert z Arjohuntleight. Jego zdaniem łóżka elektryczne w zależności od zastosowań i funkcji kosztują w granicach 8 – 30 tys zł. Jak przekazuje Łokietek najdroższymi łóżkami są te dedykowane na Odział Intensywnej Terapii, które poprzez swoje zaawansowanie technologiczne wykorzystywane są w procesie leczenia pacjenta i podtrzymania jego funkcji życiowych. - Koszt takich łóżek to kwota od 80 do 150 tys zł – informuje Łokietek.

Według Tomasza Plebankiewicza minimalny koszt porządnego łóżka szpitalnego to 1,5 tys. zł. - Jednak standardem jest zakup łóżek elektrycznych – uważa ekspert z Gemed. Jak tłumaczy podstawową ich cechą jest duża funkcjonalność oraz możliwość regulacji funkcji elektrycznych. Z informacji, które nam przekazuje wynika, że ceny łóżek elektrycznych to koszt od 8 do 10 tys. zł, co pokrywa się z danymi podawanymi przez pozostałych ekspertów z firm.

 

Zwróć uwagę przy wyborze łóżka

Radosław Kotowski podkreśla, że wybór łóżka szpitalnego powinien być świadomą decyzją, uwzględniającą szereg czynników. - Łóżko szpitalne to nie mebel stanowiący wyposażenie sali chorych, ale sprzęt medyczny, odgrywający rolę w procesie opieki nad pacjentem, stąd wybierając łóżko do sali pobytowej chorych zwróćmy uwage na jego funkcjonalność, łatwość obsługi i bezpieczeństwo zarówno pacjenta jak i personelu w tym np. na łatwość dezynfekcji – tłumaczy Kotowski. Zdaniem Pawła Richtera, prezesa firmy RichterMed ważne jest także zwrócenie uwagi na konieczność spełniania przez łóżka szpitalne wytycznych najnowszych europejskich norm dotyczacych konstrukcji łóżek. - Mowimy tu  również  o normach dotyczących materacy szpitalnych: zwłaszcza niepalności i biokompatybilności – przypomina Paweł Richter. Według niego szpitale powinny wymagać od producentów i dostawców załączania do produktów właściwych deklaracji zgodności przykładowo dotyczących pomiaru masy ciała pacjenta. - Wszystko to po to, by w przyszłości wypełniać przepisy unijne i nie narazić się na ryzyko nieprzejścia kontroli – radzi prezes RichterMed. Dodaje, że łóżka szpitalne są to wyroby medyczne, które są użytkowane w polskich szpitalach przez lata, choć ich okres żywotności przewidziany przez producenta to zazwyczaj 10 lat lub mniej.

Robert Łokietek wylicza podstawowe parametry brane obecnie pod uwagę przy zakupie łóżka szpitalnego. Są to jego zdaniem: - możliwość regulacji wysokości leża łóżka; - szybko zdejmowalne szczyty łózka; - możliwość regulacji segmentu oparcia pleców a także segmentu uda i podudzia; - wyposażenie łóżka w przezierność leża dla promieni RTG (ma to na celu wyeliminowanie konieczności dodatkowego transferu pacjenta); - wyposażenie łóżka w wagę; - czy wreszcie wyposażenie w sygnał dźwiękowy zejścia pacjenta z łóżka.

Marcin Kraszewski radzi przy wyborze sprzętu zwrócić uwagę na parametry faktycznie potrzebne na danym oddziale. - Każdy oddział charakteryzuje się innymi potrzebami. Najważniejsze jest, aby łóżka było funkcjonalne i ułatwiało pracę personelowi oddziału a także wspomagało komfort pacjenta – mówi Kraszewski. Według niego przed podjęciem decyzji o zakupie warto skonsultować się z personelem, który będzie korzystał ze sprzętu i z doświadczenia wie, jakie parametry są niezbędne do właściwego funkcjonowania oddziału.

 

Nowoczesne rozwiązania

Jak tłumaczy Paweł Richter łóżka, tak jak wszystkie inne wyroby medyczne, starzeją się technologicznie bardzo szybko. Według niego najnowsze rozwiązania konstrukcyjne idą w kierunku integracji z łóżkiem systemów medycznych jak np. centralny monitoring łóżek na intensywnej terapii, czy system monitoringu funkcji życiowych w szczycie łóżka itp. - Łóżka stają się źródłem informacji o pacjencie i stosowanych w jego leczeniu terapiach, informacji które się archiwizuje, prowadząc automatycznie statystyki pacjenta – mówi Paweł Richter. Jak podkreśla łóżka już obecnie prowadzą terapię oklepywania pacjenta w interwałach czasowych według rekomendacji lekarza, czy zmniejszają ryzyka powikłań prowadząc terapię płucną poprzez ciągłą boczną rotację pacjenta.

Tomasz Plebankiewicz zwraca uwagę na nowinki techniczne takie jak np. magnetyczna blokada pilota łóżka, czy regulacja wyskości za pomocą siłowników kolumnowych.Kalendarz

Poprzedni miesiąc czerwiec 2017 Następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt So N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2


Najnowszy numer

e-wydanie