Artykuły

Nowy tomograf zwiększa konkurencyjność placówki

 

Prywatne centra medyczne i sieci klinik coraz częściej decydują się na budowę małych prywatnych szpitali. Tym samym są zmuszone do zakupu odpowiedniej aparatury diagnostycznej. Także szpitale publiczne, żeby nie stracić pacjentów oraz w celu pozyskania nowych, będą musiały kupować i sukcesywnie wymieniać sprzęt.

 

Inwestycje w prywatnych sieciach i placówkach wymusza konieczność konkurowania na rynku z innymi podmiotami prywatnymi, a także z publiczną służbą zdrowia. Z kolei w publicznych szpitalach inwestycje są wymuszane przez przepisy, które obligują placówki do spełnienia odpowiednich standardów sanitarnych i technicznych. Dodatkowo dzięki unijnemu programowi Infrastruktura i Środowisko w latach 2007-2013 do podmiotów świadczących usługi medyczne trafi nawet 420 mln euro.

Zdaniem Marka Witulskiego z Siemensa segment prywatny zdecydowanie zwiekszył swoje udziały w rynku nowoczesnej diagnostyki tomograficznej, niemniej nadal przeważającym nabywcą tego typu aparatów są ośrodki publiczne. - Najczęściej nabywanymi systemami są aparaty z klasy efficiency 6-16 warstwowe

 - mówi Marek Witulski.

Według niego można spodziewać się, że chętniej będą kupowane proste i tanie systemy. Płatnik jakim jest NFZ tylko w nieznaczym stopniu różnicuje odpłatności ze względu na zaawansowanie posiadanego sprzętu. Z punktu widzenia ekonomicznego nie opłaca się więc inwestować w najbardziej zaawansowane systemy.

W przypadku maszyn takich jak tomografy komputerowe mamy do czynienia z widełkami cenowymi od 250 tys. euro do 800 tys. euro. W ostatnim czasie duża liczba placówek, zarówno publicznych, jak i prywatnych, zdecydowała się na zakup lub wymianę tomografu komputerowego.

 

Nowy tomograf w Poznaniu

Przykładowo pracownia diagnostyczna Enel-Med w Poznaniu, mieszcząca się na terenie Szpitala im. F. Raszei, została wyposażona w nowy, 16-rzędowy tomograf komputerowy marki Siemens. Aparat Somatom Emotion 16 stanął w miejscu dotychczasowego tomografu Somatom Balance, który służył poznaniakom od 2005 roku. Łączna wartość inwestycji to ponad 2 mln zł.

Nowy tomograf to dla pacjentów gwarancja komfortu i precyzyjnej diagnozy. Zapewnia znakomitą jakość obrazowania, minimalizację dawki promieniowania, nieinwazyjną ocenę zmian oraz skrócenie czasu badania do minimum.

- Decyzja o inwestycji jest wyrazem troski o potrzeby naszych pacjentów i placówek współpracujących. Nowy tomograf będzie je zabezpieczał pod względem typowych badań tomograficznych, pozwalając jednak na rozszerzenie oferty o zaawansowane badania naczyniowe, badania dróg oddechowych i przewodu pokarmowego – informuje Beata Leszczyńska, dyrektor pionu diagnostyki w Centrum Medycznym Enel-Med.

Szczególnym rozwiązaniem wykorzystanym w skanerze, na które zwracają uwagę w poznańskim szpitalu, jest wsparcie procedur onkologicznych i neurologicznych, umożliwiające szybkie i pewne diagnozowanie. Nowy aparat sprawdza się we wczesnym wykrywaniu, ocenie i planowaniu interwencyjnego leczenia wszelkiego rodzaju guzów.

Nowy tomograf, mimo, że należy do prywatnego Enel-Medu, służy zarówno pacjentom komercyjnym, abonamentowym, jak i NFZ-towskim oraz pacjentom skierowanym na badanie w ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

 

Tomograf w prywatnym szpitalu

W nowym szpital Grupy Lux Med, który powstaje w Warszawie pierwszy zabieg zostanie wykonany w połowie sierpnia. Ogólny koszt inwestycji jaką poniosła Grupa na budowę szpitala to około 20 mln zł. Ma to być placówka specjalizująca się w chirurgii jednego dnia, jednak także w takim obiekcie nie może zabraknąć nowoczesnej aparatury diagnostycznej. Anna Rulkiewicz-Kaczyńska zapowiada, że szpital będzie wyposażony w sprzęt diagnostyczny w postaci USG, RTG, a także tomografu komputerowego. Tomograf ma umożliwić wykonywanie badań płuc i jamy brzusznej oraz badań ortopedycznych, naczyniowych i urologicznych.

 

Czterorządowy tomograf w Wyszkowie

Jeszcze w sierpniu 2010 r. w SP ZZOZ w Wyszkowie pracę rozpocznie czterorzędowy aparat. Dotychczas pacjenci szpitala, którzy mieli zlecone badanie tomografem komputerowym musieli być przewożeni do lecznic w Ostrołęce lub Warszawie. Szpital musiał im zapewnić transport, co pochłaniało i dodatkowe fundusze, i czas.

 W powiecie wyszkowskim długo trwała dyskusja czy kupić tomograf, czy go wydzierżawić. Ostatecznie wybrano drugie rozwiązanie. 

Centrum Diagnostyki Obrazowej „Fantom” wydzierżawiło od szpitala pomieszczenie i wyremontowało go.

 

Szpital onkologiczny musi mieć tomograf

W Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym im. ks. B. Markiewicza w Brzozowie został otwarty w czerwcu nowy oddział hematoonkologii. W lecznicy działają nowe systemy zarządzania radioterapią, kupione zostały dwa tomografy komputerowe. Podkarpacka lecznica jest obecnie jedną z najnowocześniejszych placówek onkologicznych w kraju. W ostatnim czasie otrzymała z Ministerstwa Zdrowia dotacje w wysokości około 11 mln zł na doposażenie oddziału radioterapii.   W ostatnich latach nastąpiło potrojenie wartości kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, a także potrojenie liczby pacjentów objętych obserwacją i leczeniem. Leczy się tam obecnie około 13 tys. chorych.

 

Mieczysław KlimontKalendarz

Poprzedni miesiąc czerwiec 2017 Następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt So N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2


Najnowszy numer

e-wydanie