Artykuły

Prywatni kupują sterylizatory

 

Rozwój sektora prywatnego wpływa na zwiększenie zaintersowania niedużymi urządzeniami do sterylizacji. Najbardziej popularne są sterylizatory parowe, jednak urządzenia plazmowe także powoli zdobywają rynek. Są droższe, ale dzięki konkurecji ich ceny są coraz korzystniejsze

 

Firmy produkujące sterylizatory dostrzegają zwiększone zainteresowanie swoją ofertą wraz ze wzrostem sektora prywatnego służby zdrowia w Polsce. - Dynamiczny rozwój prywatnych usług medycznych sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie ma małą, podręczną sterylizację. Drobne zabiegi kosmetyczno chirurgiczne wymagają najwyższych standardów higieny, dlatego też zwiększa się popyt na różnego rodzaju autoklawy – mówi mgr Alicja Dąbrowska, product manager z firmy Greenpol. Jej zdaniem coraz częściej małym placówkom (np. klinikom chirurgii jednego dnia) nie opłaca się korzystanie ze sterylizacji zewnętrznej. Niarzadko inwestują natomiast w małe autoklawy, które zaspokajają potrzeby nawet kilku gabinetów. - Rzeczywiście przez ostanie 2 lata można zauważyć trend zwyżkowy w zapotrzebowaniu sektora prywatnego na niewielkie sterylizatory – mówi Michał Kotliński z Sani System. - W naszej firmie coraz większym zainteresowaniem cieszą się sterylizatory z komorą 28,5 litra oraz sterylizatory 85 litrowe – dodaje. Z informacji zebranych przez Sani System z niepublicznego rynku medycznego wynika, że ten trend zwyżkowy dopiero się rozpoczyna. - Staramy się do każdego klienta podejść indywidualnie, rozpoznać jego potrzeby i to na kilka lat do przodu, aby zaproponować najlepszy możliwy wariant zakupu. Jak wiadomo autoklaw jest urządzeniem, które może służyć paręnaście lat – tłumaczy Michał Kotliński. -Często lepiej przemyśleć swój zakup dwa razy zanim wybierze się najtańszą alternatywę na rynku – radzi. W Spółdzielni Mechaników SMS coraz więcej zapytań ofertowych spływa od prywatnych jednostek służby zdrowia. - Głównie dotyczą urządzeń z przedziału 23-150 litrów – informuje Krzysztof Zygert, przedstawiciel tej firmy. - W nowobudowanych prywatnych klinikach przeważającym trendem jest inwestowanie w Centralne Sterylizacje i odchodzenie od rozproszenia mycia, dezynfekcji i sterylizacji w rożnych oddziałach placówki – dodaje Zygert.

Zdaniem Łukasza Skrzypczaka z Johnson & Johnson wprowadzenie do sprzedaży w 2005 roku sterylizatorów plazmowych o mniejszej pojemności (30l)zdecydowanie zwiększyło powszechność tej metody sterylizacji w polskiej służbie zdrowia, ale nie upatruje on przyczyny popularności tych urządzeń we wzroście sektora prywatnego.

 

Koszty zakupu

Cena autoklawu uzależniona jest od wielu czynników, dlatego zawsze warto porównać kilku producentów. - Poza określeniem podstawowych parametrów takich jak np. wielkość wsadu, ilość programów, należy wziąć pod uwagę dodatkowe funkcje, nowoczesne rozwiązania – radzi mgr Alicja Dąbrowska. - Nie bez znaczenia jest też marka autoklawu. Sprawdzone firmy to pewny sprzęt, gwarantowana jakość – dodaje.

Według Michała Kotlińskiego jednym z ważniejszych parametrów, wpływających na cenę sterylizatora jest oczywiście jego wielkość, czyli rozmiar komory podany w litrach. Wszystkie sterylizatory przeznaczone do gabinetów i małych klinik muszą być sterylizatorami medycznymi klasy B z wbudowaną drukarką. - Jeżeli szukamy sterylizatora do niewielkiego gabinetu musimy wcześniej określić co będziemy chcieli w nim sterylizować. Tutaj najważniejszym kryterium może być głębokość komory. Czym dłuższa tym lepiej ze względu na fakt, że coraz częściej gabinety posiadają specjalistyczne narzędzia o nietypowym długim kształcie – tłumaczy Michał Kotliński. - Urządzenia wyposażone w komory cylindryczne ze względu na łatwość produkcji są tańsze natomiast urządzenia z komorami prostopadłościennymi ze względu na skomplikowany proces wytwórczy są droższe – informuje Krzysztof Zygert. Oczywiście nie bez znaczenia jest oferowane wyposażenie sterylizatora: czytniki kart pamięci, sondy giętkie i systemy chłodzenia , podtrzymywania ciśnienia oraz dostępność serwisu. Ważny jest również kraj pochodzenia urządzenia.

 - W kwestii sterylizatorów laboratoryjnych cena zależy od wielu czynników. Rozróżniamy sterylizatory laboratoryjne pionowe oraz poziome, następnie półautomatyczne lub manualne oraz pełny automat. Te ostatnie są najbardziej popularne ze względu na łatwość użytkowania – mówi Michał Kotliński. Dodatkową cechą wpływającą na cenę sterylizatora laboratoryjnego to możliwość sterylizacji płynów. - Jeżeli będziemy sterylizować płyny to dodatkowo potrzebujemy kompresor powietrza do utrzymania odpowiedniego ciśnienia w komorze. Dzięki temu skraca nam się czas chłodzenia komory oraz zapewnia nam to, że zawartość pojemników z wodą nie wykipi – wyjaśnia specjalista z Sani System. - W sterylizatorach laboratoryjnych dochodzi nam jeszcze możliwość dokupienia drukarki, dodatkowych koszy, a nawet specjalnej windy, która wyciągnie nam kosz ze sterylizatora – dodaje. W sterylizatorach laboratoryjnych mamy większą możliwość dobrania dodatkowych akcesoriów pod swoje wymagania, niż w przypadku sterylizatorów medycznych. - Sterylizatory medyczne typu Elara 11 o komorze 28,5 litra możemy zakupić za około 18 tys. zł netto, natomiast większy brat Elary 11 to sterylizator o komorze 85 litrów o nazwie 3870EHS. Ten sterylizator to wydatek rzędu 53 tys. zł netto – informuje nas Michał Kotliński. Dostępne są jeszcze większe sterylizatory używane już w małych klinikach lub jako podręczne sterylizatornie w szpitalach, a ich pojemności oscylują w granicach 160 litrów. - Tego typu w pełni mobilny sterylizator kosztuje od 70 tys zł wzwyż – mówi Kotliński. Według niego ceny sterylizatorów laboratoryjnych rozpoczynają się od 12 tys. zł za najmniejsze autoklawy i sięgają do 100 tys zł za duże 160 litrowe sterylizatory. Z informacji uzyskanych w Spółdzielni Mechaników SMS wynika, że sterylizatory parowe występują w bardzo szerokim zakresie pojemności od 13 litrów do 800 litrów, dlatego też można określić zakres cenowy od 5 tys. zł do 500tys. zł.

 

Inne niż parowe

Najpopularniejsza metoda dezynfekcji - parowa nie zawsze sprawdza się przy nowoczesnym sprzęcie chirurgicznym. - Delikatne, często  bardzo drogie urządzenia i akcesoria medyczne wymagają niskotemperaturowej sterylizacji. Dlatego też popularność zyskuje technologia sterylizacji plazmowej – mówi mgr Alicja Dąbrowska. Jej zdaniem sterylizatory plazmowe są przede wszystkim bezpieczne dla personelu i sprzętu, zapewniają dużo szybszy czas sterylizacji jednocześnie są równie skuteczne. - Mimo, że pierwsze sterylizatory plazmowe mają już kilkanaście lat, to tak naprawdę ruch firm w tym temacie obserwujemy w ostatnich dwóch latach – mówi Michał Kotliński. Według niego jest wiele cech przemawiających za sterylizacji plazmową. - Po pierwsze niskie temperatury sterylizacji sięgające 40-45 st.C oraz krótki czas sterylizacji tj. około 45 minut – wymienia. - W przypadku narzędzi termoczułych jest to najlepsza z metod sterylizacji. Jednakże co jest najgorsze dla niewielkich klinik to fakt że jest to ciągle najdroższa metoda sterylizacji – zauważa Kotliński.Na rynku sterylizatorów plazmowych w naszym kraju rozwinęła się konkurencja, a co za tym idzie ceny są coraz bardziej korzystne. - Do niedawna monopolistą była firma Johnson & Johnson ze swoją serią sterylizatorów Sterrad. W ostatnich latach na świecie i od około trzech lat w Polsce do gry weszła Koreańska firma o nazwie Humanmeditek – informuje Kotliński. Jak dowiadujemy się w Johnson & Johnson cena sterylizatorów plazmowych uzależniona jest w głównej mierze od producenta i kraju pochodzenia, często wiążącego się z jakością wykonania. - Producenci produkujący w Europie, bądź Stanach zobowiązani są do wypełniania restrykcyjnych norm jakościowych nakładanych np. przez FDA – mówi Łukasz Skrzypczak. Tłumaczy, że jednostkowa cena urządzenia różni się w zależności od stosowanej technologii (sterylizacja plazmowa liczy już sobie kilkanaście lat i ciągle ewoluuje), a także od żądania przez użytkownika dodatkowej liczby lat gwarancji, czy wykonania walidacji użytkowej urządzenia, itp. - Małe sterylizatory plazmowe można nabyć już od 170 tys. zł – informuje Łukasz Skrzypczak. Jest to cena dla urządzeń o pojemności użytkowej komory wynoszącej 30 litrów. - Większe to wydatek rzędu 250 tys. zł netto do nawet ponad 500 tys. zł netto – mówi specjalista z J&J. W przypadku tego przedziału cenowego chodzi o sterylizatory plazmowe o pojemności użytkowej komory wynoszącej 90 litrów lub więcej.

 

Daniel MieczkowskiKalendarz

Poprzedni miesiąc czerwiec 2017 Następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt So N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2


Najnowszy numer

e-wydanie