Artykuły

Zarobki w Służbie Zdrowia

Służba zdrowia to jedna z najniżej opłacanych branż gospodarki. Mediana miesięcznego wynagrodzenia brutto wyniosła tu w 2009 roku 2,8 tys. zł – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak. Niższe zarobki otrzymywali jedynie zatrudnieni w nauce i szkolnictwie (2,6 tys. zł) oraz kulturze i sztuce (2,466 tys. zł)

 

Jednym z ważniejszych czynników różnicujących płace w służbie zdrowia była wielkość miasta. Niezależnie od szczebla, im większe miasto, w którym pracownicy byli zatrudnieni, tym wyższe zarobki. Przykładowo, płace specjalistów w Warszawie były o 58% wyższe, niż płace w miastach do 20 tys. mieszkańców.

Najwyższe zarobki w służbie zdrowia otrzymywali zatrudnieni w województwie mazowieckim (mediana 3,5 tys. zł). Najgorzej opłacani byli pracownicy służby zdrowia z woj. podkarpackiego (2,150 tys. zł) i lubelskiego (2,4 tys. zł).

 

t1.gif

 

Większa placówka nie płaci lepiej

W służbie zdrowia, w przeciwieństwie do większości innych branż, nie wystąpiła zależność, zgodnie z którą im większy podmiot tym wyższe płace zatrudnionych tam pracowników. W małych placówkach na szczeblach od specjalisty do kierownika zarabiało się najwięcej. W przypadku służby zdrowia małe podmioty to zwykle prywatne przychodnie czy szpitale, w których płace są bardziej konkurencyjne, niż w dużych państwowych przedsiębiorstwach.

 

w2.gif

 

Mężczyżni zarabiają więcej

W służbie zdrowia, podobnie jak w innych branżach, widoczne były różnice w wynagrodzeniach mężczyzn i kobiet. Niezależnie od stanowiska panowie otrzymywali wyższe płace – największa różnica (55% na korzyść mężczyzn) wystąpiła w przypadku starszych specjalistów.

 

w3.gif

 

Pielęgniarki i lekarze

Jak pokazują dane Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2009, płace pielęgniarek kształtowały się na poziomie 2,3 tys. zł. Co dziesiąta zarabiała miesięcznie poniżej 1,550 tys zł brutto. 10 procent najlepiej opłacanych pielęgniarek otrzymywało wynagrodzenie w wysokości powyżej 4 tys. zł.

Analizując dane o płacach lekarzy należy pamiętać, że dane zebrane w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń to informacja o wysokości zarobków za pracę na pełen etat. Wielu lekarzy otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie w ramach innych form zatrudnienia (dyżury w innych placówkach, czy samozatrudnienie). Najlepiej opłacani byli lekarze ze specjalizacją II stopnia. Mediana ich zarobków wyniosła 5,5 tys. zł. 25% lekrazy ze spacjalizają II stopnia mogło liczyć na płace powyżej 8,8 tys. zł.

 

w1.gif

Autor:

Arkadiusz Koperek - Sedlak & Sedlak

 

Sedlak & Sedlak firma zajmująca się doradztwem personalnym zaprasza do udziału w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Każdy zainteresowany po wypełnieniu ankiety otrzyma analizę wynagrodzenia dla wybranego stanowiska. Ponadto po zakończeniu badania, jego uczestnicy jako pierwsi otrzymają najnowsze dane o płacach w Polsce. Ankieta jest dostępna na stronie www.wynagrodzenia.pl

 

 

 

obw_200x200.jpgKalendarz

Poprzedni miesiąc czerwiec 2017 Następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt So N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2


Najnowszy numer

e-wydanie