Artykuły

NFZ zapłaci więcej za bilanse zdrowia

Od 1 stycznia2014 r. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie płacił lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej dodatkową stawkę za bilanse zdrowia dzieci oraz porady patronażowe. Ma to zwiększyć liczbę badań.

 

Z analizy przedstawionej przez NFZ wynika, że liczba badań bilansowych u pacjentów w wieku od 0 do 18 lat od kilku lat maleje. W roku 2012 w ramach podstawowej opieki zdrowotnej powinno być wykonane ponad 4,6 mln bilansów, ale lekarze zrealizowali tylko ok. 1,287 mln tego typu badań. Na przykład z danych Śląskiego OW NFZ wynika, że zaledwie 20 proc. dzieci w województwie śląskim poddawane jest okresowym profilaktycznym badaniom lekarskim (dane za 2012 rok.).

Stawki mają mobilizować

NFZ poinformował, że aby zachęcić lekarzy do mobilizowania rodziców do wykonywania tego typu badań, zmieni system finansowania na zachęcający przychodnie do podejmowania inicjatywy w tym zakresie. - Od stycznia wprowadzimy elementy systemu mieszanego: oprócz stawki kapitacyjnej lekarze otrzymają dodatkowe środki finansowe za zrealizowane bilanse zdrowia dzieci - zapowiedziała prezes NFZ Agnieszka Pachciarz.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia od stycznia 2014 r. bilans zdrowia będzie opłacany odrębnie, tj. za każdy przeprowadzone badanie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej otrzyma dodatkowo 20 zł, niezależnie od comiesięcznej stałej stawki.

Do tej pory badania te rozliczane były przez NFZ w ramach tzw. stawki kapitacyjnej. Na przykład w przypadku dzieci w wieku do 6 lat stawka na pacjenta wynosi 16 zł miesięcznie, a w przypadku dzieci starszych - niecałe 10 zł.

Podczas badania bilansowego lekarze dokonują m.in. pomiarów wzrostu i masy ciała, badają dziecko pod kątem wad wzroku czy postawy, sprawdzają stan uzębienia. Badanie umożliwia m.in. wczesne wykrycie skrzywień kręgosłupa, wad wzroku, słuchu, próchnicy. Pomaga również zweryfikować przebieg zalecanych szczepień ochronnych. Ponadto lekarze oceniają m.in., czy stopień rozwoju dziecka jest adekwatny do jego wieku, oceniają jego rozwój psychomotoryczny czy rozwój mowy.

W praktyce - bilanse są przeprowadzane najbardziej regularnie u niemowląt.

Kontrowersje wokół  eWUŚ

Ustawa budzi kontrowersje środowiska medycznego. Organizacje zrzeszające lekarzy rodzinnych (m.in. Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ), Porozumienie Zielonogórskie, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce) są przeciwne proponowanym rozwiązaniom i zapowiadają, że nie podpiszą umów z NFZ na 2014 r. Krytykują też projekt zarządzenia wprowadzający mieszane finansowanie, m.in. z powodu kolejnych "biurokratycznych obowiązków".

Lekarze  mają też zastrzeżenia do niektórych nowych regulacji. Fundusz zaproponował bowiem m.in., że w umowach na 2014 r. nie będzie już płacił stawki kaptacyjnej za pacjentów wykazanych w systemie eWUŚ, jako nieubezpieczeni. Wg statystyk NFZ - takie osoby, które nie płacą składki zdrowotnej, a figurują na listach - stanowią- ok. 7 proc. pacjentów".

Lekarze obawiają się, że może dojść do nieporozumień i niekorzystnych dla nich rozstrzygnięć. Obecnie system nie działa bowiem doskonale: zdarza się, że pacjenci ubezpieczeni omyłkowo wyświetlani są jako nieubezpieczeni.

- Może się oczywiście zdarzyć, że ktoś  wyświetli się w systemie na czerwono i złoży oświadczenie, że jest ubezpieczony. My wówczas za tego pacjenta za dany  miesiąc będziemy płacili - zapewnia jednak prezes NFZ.

 

Bilanse zdrowia od 1 stycznia 2014

Wytyczne Ministra Zdrowia, które obowiązywać będą od 1 stycznia 2014 r. stanowią, że tzw. bilanse zdrowia kierowane będą do dzieci i młodzieży z  następujących grup wiekowych:

- do 12 miesiąca życia (1-4 tydzień, 2-6 miesiąc życia w terminach odpowiadających szczepieniom ochronnym, 9 miesiąc życia, 12 miesiąc życia),

- 2 lata,

- 4 lata,

- 5 lat (u dziecka 5-letniego nieodbywającego rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego,

- roczne obowiązkowe przygotowane przedszkolne (w przypadku niewykonania badania w terminie, testy przesiewowe wykonuje się w klasie I szkoły podstawowej),

- klasa III szkoły podstawowej

- klasa I gimnazjum,

- klasa I szkoły ponadgimnazjalnej,

- ostatnia klasa szkoły ponadgimnazjalnej (do ukończenia 19. roku życia).Kalendarz

Poprzedni miesiąc czerwiec 2017 Następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt So N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2


Najnowszy numer

e-wydanie